ПРОЕКТИ
„Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“
Проект „Образование за утрешния ден“
График на групите по проект „Подкрепа за успех“
Български език и литература 1, 2 клас
Български език и литература 3 клас
Български език и литература 5, 6 клас
География и икономика 5, 6 клас
Проект „Твоят час“
Заявление и декларация за информирано съгласие
Училищен механизъм за идентифициране на извънкласните дейности
Заповед на Директора за утвърждаване на училищна програма „Твоят час“
Заповед на Директора за поименен състав на съвета за обществен мониторинг „Твоят час“
Като член на международната мрежа “Екоучилища” и носител на наградата “Зелен флаг”нашето училище работи активно по проблемите на екологичното образование и през първи срок на учебната 2009/2010г.То беше реализирано основно чрез дейностите по програмите “Екоучилища” и “Учим за гората”. Партньори на училището бяха Българско движение”Син флаг”, Природен парк”Златни пясъци”, ОЦОСУР, район “Аспарухово”, РИО-Варна, Община Варна, Институтът по океанология към БАН, Българско дружество за защита на птиците-секция Варна и Училищното настоятелство. Координатори на програмите са колегите г-жа Цв.Иванова и г-ца Ина Христова. Разнообразни, полезни и интересни бяха реализираните във връзка с еко-проекта инициативи и в тях се включиха много активно всички членове на училищната общност.
В средата на месец октомври 2009 год. завърши реализацията на първия и единствен по рода си за кв.”Галата” проект “Основно училище “Капитан Петко войвода”-привлекателен културно-образователен център”, финансиран в размер на 31 800 лв. от Европейския социален фонд по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” 2007-2013 г., Приоритетно направление 4.”Подобряване на достъпа до образование и обучение”, Област на интервенция 4.2.”Децата и младежта в образованието и обществото”, Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG051PO001/07/4.2-01 “Да направим училището привлекателно за младите хора”.Ръководител на проекта беше г-жа А.Величкова, координатори – г-жа Р.Стойкова и г-н Др.Бакалов, финансист – г-ца М.Цанева. Партньор на училището в осъществяването на проектните дейности беше Училищното настоятелство.
Проектът бешее своеобразно продължение, разширяване и надграждане на проекта “Да предпазим децата от улицата с изкуство”, осъществен през уч.2007/2008 год. по Национална програма на Министерство на образованието и науката “Училището-желана територия на учениците”, модул “Развитие на извънкласната и извънучилищната дейност”.
В рамките на проекта беше трансформиран създадения по проект “Да предпазим децата от улицата с изкуство” Детски арт-център “Галатея” в Детски център “Галатея” и беше разширен чрез сформиране на единадесет клуба по интереси от областта на науката, изкуството и спорта /всеки включващ между 15 и 25 ученици от начален и/или прогимназиален етап/: 1. Духов оркестър-р-л Е.Григорова; 2. Мажоретен състав- р-л К.Карова; 3. Театрално студио “Мелпомена”-р-л Р.Василева; 4. Клуб “Млад художник”-р-л Р.Стойкова; 5. Компютърен клуб “Знам и мога”-р-л А.Стоянова; 6. Клуб “Родолюбие”-р-л М.Тузсузова; 7. Клуб “Млад изследовател”-р-л Цв.Иванова; 8. Клуб “Здраве”-р-л Г.Казакова; 9. Клуб “Бързи, смели, сръчни”-р-л К.Карова; 10. Клуб “Туризъм”-р-л Л.Ангелова; 11. Клуб “Гражданин на Европа”-р-л Др.Бакалов.
Заниманията в клубовете по интереси бяха безплатни и се провеждаха в ОУ “Капитан Петко войвода” след учебните занятия, по два учебни часа седмично. В проекта бяха предвидени и разнообразни училищни и извънучилищни дейности-участие на децата в училищни, общински, регионални, национални и международни празници, чествания, концерти, изложби, конкурси, фестивали, състезания; посещения на културно-образователни институции, форуми и инициативи и др.
Заключителен етап на проекта бяха проведените през месец юли 2009 година Дни на ОУ “Капитан Петко войвода”-Варна в ПГЕЕ “Капитан Петко войвода”-Кърджали под надслов “Мост на приятелството от морето до планината”, по повод 5-годишнината на културно-образователното сътрудничество между двете училища
През периода 20.11.-20.12.2009г. бе изготвено и представено в МОМН проектно предложение “Всички заедно” по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”2007-2013г., Приоритетно направление 4.”Подобряване на достъпа до образование и обучение”, Област на интервенция 4.1.”Достъп до образование и обучение на групи в неравностойно положение”, Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG051PO001-4.1-04 “Подпомагане на обучението на деца и ученици със специални образователни потребности”. Проектът беше изготвен от А.Величкова, Т.Янева, Р.Стойкова, Цв.Иванова, М.Цанева.
За поредна учебна година беше реализиран проектът ”Подпомагане на ФВ и спорта в училище” /в изпълнение на ПМС№129/2000г./с кординатор г-жа К.Карова. Чрез него бяха осигурени допълнителни средства в размер на 700 лв. за осигуряване на спортните дейности в училището и обновяване и обогатяване на спортната база със спортни пособия, уреди и съоръжения.
Във връзка с Националната програма за по-пълен обхват на децата в училище през периода 01.10.-31.122009г. продължи изпълнението на проекта ”Чаша топло мляко и закуска за децата от ПГ и I-IV клас” с координатори-г-ца М.Цанева-помощник-директор АСД, г-жа Т.Янева-гл.счетоводител и г-жа Н.Пейкова-ЗАТС и домакин и активното участие на класните ръководители. В рамките на проекта ежедневно беше осигурена безплатна закуска и напитка на стойност 0,50 лв. за всички учениците от начален етап.
През първия срок на уч. 2009/2010г. започна изпълнението на проект по Национална програма на МОН “Оптимизация на училищната мрежа”, модул “Оптимизиране на вътрешната структура на училищата”, мярка “Без свободен час”, в рамките на което бяха осигурени допълнителни средства за заплащане на възнагражденията на учителите-заместници на отсъстващи учители.